Sayın Kaymakamımız Şenol ÖZTÜRK’ün himayelerinde hazırlanan  Süloğlu Eğitimde Kaliteyi Arttırma Projesi (SEKAP) tanıtım toplantısı 16 Şubat Cuma günü Süloğlu Cumhuriyet Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.Toplantıya İlçe Kaymakamımız Sayın Şenol ÖZTÜRK ,Garnizon Komutanımız Sayın Mehmet ATLI , Belediye Başkanımız Sayın Mehmet ORMANKIRAN , İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı  Sayın Cemal TURAN, Lalapaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Nail YILMAZ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Bünyamil YILMAZ ,Daire Amirleri,İl Genel Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve Öğretmenlerimiz katıldı.

        Açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Bünyamil YILMAZ yaptıktan sonra projenin içeriği ile ilgili olarak video sunum gösterildi. İl Milli Eğitim müdür yardımcısı Sayın Cemal TURAN yaptığı konuşmada projeyi çok başarılı bulduğunu ve İl Milli Eğitim olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

        Daha sonra Sayın Kaymakamımız Şenol ÖZTÜRK yaptığı konuşmada   : ‘’   Kıymetli Garnizon Komutanım,Değerli Belediye Başkanım, Değerli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız, Kıymetli Daire Amirlerimiz, İl Genel Meclis üyemiz burada bizimle bu projenin her ayağında etkin rol alacak olan Değerli Koordinatörlerimiz faaliyet koordinatörümüz proje koordinatörümüz öğretmenlerimiz değerli katılımcılar öncelikle hepinizi saygıyla ve hürmetle selamlıyorum.
        Tabii burada devlet olarak bir çok hizmet vermeye çalışıyoruz sağlık,güvenlik,adalet,altyapı vb hizmetleri bir kenara koyup ve katma değeri çok daha fazla olan eğitim hizmetini bir tarafa koyuyoruz Bunların her ikisinide bir teraziye koyduğumuzda eğitimin daha ağır bastığı açıktır.Bunun hep bilincinde çalışıyoruz,bunun hep böyle olduğuna inanıyor ve hiç şüphe duymuyoruz.Dünya da bunun böyle olduğunu zaten kabul ediyor.

         Eğitimin sadece akademik boyutuyla ele alınmaması gerektiğini diğer farklı boyutlarıda içerdiğini bu tür faaliyetlerin aslında eğitimin ana temelini oluşturduğunu yada oluşturması gerektiğini düşünerek bu projeyi başlattık ve bugün buradayız.Tabii bir tespitimi de ifade etmek istiyorum .Ailelerimizin çoğu benim ailemde dahil olmak üzere çocuklarımızı okutmak kaygısı yaşıyor ; çocuğumuz bir diploma sahibi olsun kariyer sahibi olsun ve saygın bir kişilik kazansın. Bu üç gaye üzerinde temellendirilmiş bir eğitim anlayışımız var maalesef.

        Burada bir özeleştiri yapmamız gerekiyor.Esasında bu amaçların dışında bir anlayış var ki en önemlisi o,bu temelde eğitimde çok başarılı olamıyoruz sorunlar ortaya çıkıyor.Bilgiyi içselleştirme noktasında araştırma inceleme sorgulama noktasında sıkıntılar çıkmaya başlıyor.Sadece akademik anlamda başarının esasında ülkeye katkısının çokta fazla olamayacağını  15 Temmuzda da gördük sözde bu ülkenin en üst düzey yetkilileri yani akademik anlamda diploma sahipleri insanlar bu ülkede darbe teşebbüsüne ve bu millete ihanet içerisine girdiler .Dolayısıyla eğitimin sadece diplomadan ibaret olmadığını ,araştırmak incelemek sorgulamak gerektiğini  ve bunun da bu tür faaliyetlerle mümkün olacağını düşünüyoruz.Toplumda iletişimi sağlama noktasında gerek özgüven kazanma noktasında gerek  araştırma sorgulama analiz kazanma ve vizyon sahibi bireyler yetiştirip ülkeye ve vatana katkı sağlayacak bu ülkeyi daha yukarılara çıkaracak bir anlayışa imza atmak için bu projeyi oluşturduk.

        Belki bunları Edirne’de yapmak zor değil burada küçü
k ilçelerde böyle bir handikap söz konusu yeni bir spor faaliyeti yapalım dediğiniz zaman 4 problemle karşı karşıya kalıyoruz öğrenci bulamama antrenör bulamama bunları çözüyoruz maddi yetersizlikler çıkıyor bunları aşıyoruz köyden antrenmanlara gidiş geliş esnasında sorun oluşuyor  .Bütün bunların çözümü burada yer alan gönüllü ve kendine görev addeden eğitimcilerimiz sayesinde hepsi aşılıyor. Projemizin hayırlı olmasını temenni ediyor. Saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.’’ dedi

           Katılımcılara yapılan ikramdan sonra program sona erdi.